სსიპ ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ალავერდის საჯარო სკოლის მასწავლებელ მზია სხილაძის
სამოდელო გაკვეთილი რუსულ ენაში
კლასი: 9
მოსწავლეთა რაოდენობა: 10
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი: გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზე ორიენტირებული გაკვეთილი
გაკვეთილის ხანგრძლივობა:45 წთ.
24. 04. 2019 წელი
თემა: Удивительные напитки
სასწავლო მიზნები და შედეგები:
მიზნები
გამოიყენებენ შესწავლილ გრამატიკული კონსტრუქციებს
გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს
შეძლებენ უცნობ ტექსტთან მუშაობას
მოხდება საკომუნიკაციო უნარების განვითარების ხელშეწყობა
შეძლებენ მოსასმენი მასალის გაგებას და დავალებების შესრულებას
შედეგები
მოსწავლეებმა შეძლეს:
შესწავლილი გრამატიკული კონსტრუქციების გამოყენება
გაიმდიდრეს ლექსიკური მარაგი
იმუშავეს უცნობ ტექსტთან
მოსასმენი მასალის გაგება და დავალებების შესრულება
განივითარეს საკომუნიკაციო უნარები
კავშირი ენობრივი სტანდარტთან
უცხ.ს.III.3. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს საინფორმაციო აუდიო ჩანაწერები
- ამოიცნობს ძირითად თემას/ საკითხებს(მაგ.დაჯილდოებას, გატაცებას, კინოფესტივალს და სხვა)
- ამოკრებს კონკრეტულ ინფორმაციას(ვინ, როდის, სად, როგორი, რამდენი და სხვა)
უცხ.ს.III.4. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსასმენი ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და მოსმენის უნარის გასაუმჯობესებლად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- ამოიცნობს უცნობი სიტყვების, გამოთქმების მნიშვნელობას ნაცნობ ელემენტებზე (საკომუნიკაციო სიტუაციაზე, კონტექსტზე, ნაცნობ ენობრივ კონსტრუქციებზე) დაყრდნობით;
- ინიშნავს უცნობ სიტყვებს მათი მნიშვნელობის გასარკვევად;
- მიზნის შესაბამისად ცვლის მოსმენის სტრატეგიას: ზოგადი შინაარსის გასაგებად ეყრდნობა ნაცნობ სიტყვებს, არავერბალურ ელემენტებს და ამოიცნობს საკომუნიკაციო სიტუაციას, კონტექსტს, სასაუბრო თემას; კონკრეტული ინფორმაციის ამოსაცნობად შეარჩევს კონკრეტულ საყრდენებს, მათზე ამახვილებს ყურადღებას საჭირო ინფორმაციის ამოსაკრებად;
უცხ.ს.III.7. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს მცირე ზომის თხრობითი ტექსტი (მაგ., ადაპტირებული მოთხრობა, მოგონება, ნამდვილი ამბავი და სხვა).
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- ამოიცნობს ზოგად შინაარსს;
- სათაურს გააზრებულად აკავშირებს ტექსტთან;
- ამოიცნობს მოქმედებათა თანამიმდევრობას;
- ასახელებს კონკრეტულ ინფორმაციას (ვინ, სად, როგორი, როგორ, რატომ და სხვა);
- ამოიცნობს პერსონაჟებს შორის არსებულ ურთიერთობებს;
- ახასიათებს პერსონაჟებს ექსპლიციტურად მოცემულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით;
უცხ.ს.III.13. მოსწავლეს შეუძლია დამხმარე საშუალებებზე დაყრდნობით მცირე ზომის ტექსტების შედგენა და შემოქმედებითი დამოკიდებულების გამოვლენა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- თავს უყრის წაკითხულ ტექსტში შესწავლილ საკვანძო სიტყვებს, ენობრივ კონსტრუქციებს და მათზე დაყრდნობით თხზავს მსგავსი სტრუქტურის ტექსტს;
უცხ.ს.III.14. წერისას მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა, ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- ტექსტის შედგენისას იყენებს აზრობრივი გადაბმის მარტივ ენობრივ-გრამატიკულ საშუალებებს (მაგ., სწორად ჩაანაცვლებს სახელებს ნაცვალსახელებითა და მარტივი ზმნიზედებით);
- სათანადოდ იყენებს ახლად შესწავლილ სიტყვებსა და გამოთქმებს;
აქტივობის აღწერა
|
აქტივობის მიზანი
|
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსები
|
დრე
|
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
აქტივობა1
საორგანიზაციო საკითხები
მასწავლებელი ესალმება კლასს, აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, მიზნის მისაღწევ აქტივობებს, შეფასების რუბრიკას, და ქცევის წესებს
|
კლასის ორგანიზება, გაკვეთილის მიზნის და აქტივობების გაცნობა
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელი კლასი
|
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა
|
2წთ
|
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის მიზანი, შეფასების კრიტერიუმები, ქცევის წესები
|
აქტივობა2
მასწავლებელი ამოწმებს საშინაო დავალებას. (история шахмата) ტრიადებში მიცემული კითხვები თემასთან დაკავშირებით.
გაიხსენებენ რიგობით რიცხვითი სახელების წარმოებას თანდებულიან ბრუნვაში.В трядах даётся вопросы по теме и вспомнят предложный падеж порядковых числительных. განსხვავებული პასუხი გაანალიზდება სხვა ჯგუფის მიერ
|
დავალების შემოწმება
|
გამოკითხვა
|
ტრიადები
|
თაბახის ფურცლები
|
3წთ
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ ნასწავლი მასალის გარშემო ისაუბრონ და შეასწორონ შეცდომები
|
აქტივობა3
ნასწავლი გრამატიკული მასალის მიხედვით მოსწავლეები ასახელებენ თარიღებს სწორ ფორმაში:
В начале 17 века, в 14 веке
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო
თაბახის ფურცელი
|
3 წთ
|
მოსწავლეებმა გაიხსენეს თარიღების სწორად დასახელება
|
აქტივობა4
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს POWER Point-ში სხვადასხვა სასმელებს(ჩაი, ყავა) და თხოვს მოსწავლეებს დაასახელონ რომელ სასმელს ანიჭებენ უპირატესობას, უმასპინძლდებიან სტუმრებს და რა იციან მოსწავლეებმა ამ მშვენიერი სასმელების შესახებ
ამის შემდეგ უყვება მოსწავლეებს ჩაის ისტორიას, როგორ მოვიდა ჩვენამდე და აჩვენებს მათ სახეობებს(შავი, მწვანე, ჩაი მატე, წითელი ჩაი, მწვანე და სხვა)
|
მინი ლექცია
|
საუბარი,
კითხვა პასუხი
|
მთელი კლასი
|
პროექტორი
დაფა
ცარცი
|
10წთ
|
მოსწავლეებს შეუძლია უცნობი საკითხის შესახებ მათთვის უკვე ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით მოკლე პასუხების გაცემა
|
აქტივობა5
სახელმძღვანელოში მოსწავლეები წაიკითხავენ ახალ თემას -история чая
მოიშველიებენ ახალ სიტყვებს,
რომელსაც მასწავლებელი პროექტორით უჩვენებს და თხოვს მოსწავლეებს წყვილებში დაალაგონ ქრონოლოგიურად და ახსნან როგორ იქნება თანმიმდევრობა აღდგენილი(თარიღების მიხედვით). დაასათაურონ თითოეული აბზაცი და შეადგინონ გეგმა
სავარაუდო გეგმა:
Мифы о чае-первый куст чая
Чай в Европе –дорогое удовольствие
Когда внесли чай в Россию-русские самовары
Чай и Грузия-чайные плантации и Всемирная выставка
|
შესწავლილი მასალის განმტკიცება
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
წყვილებში მუშაობა
|
სახელმძღვანელო, რვეული
|
10წთ
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ პრაქტიკულად გამოიყენონ შესწავლილი მასალა და ახალი სიტყვების გამოყენებით შეასრულონ დავალება წყვილებში
|
აქტივობა6
მასწავლებელი მოასმენინებს მოსწავლეებს აუდიო ჩანაწერს -история кофе (დანართი 1)
ორჯერ და აჩვენებს ფილმს ყავის გავრცელებაზე მსოფლიოში/
https://www.youtube.com/watch?v=xpNUjQNzEJM
შეკითხვებით გამოიკითხავს რა გაიგეს და დაამახსოვრდათ
|
მოსასმენი მასალის გაგება-გააზრება
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
მთელი კლასი
|
აუდიო ჩანაწერი
|
6წთ
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ მოსასმენი მასალის გაგება -გააზრება
სწორად პასუხობენ შეკითხვებს
|
აქტივობა7
მოსწავლეები დაიყოფიან ჯგუფებად და მოსმენილი დავალების საფუძველზე შეასრულებენ წერით დავალებას- დაასრულებენ წინადადებებს (მიეცემათ შესაბამისი ინსტრუქცია)
დავალება შერეულად დაურიგდებათ ჯგუფებს. დასრულებისას წარადგენენ კლასის წინაშე
|
რამდენად დაამახსოვრდათ მოსმენილი მასალა და დავალების შესრულებისას სწორად გამოიყენეს
|
წერითი სამუშაო
|
ჯგუფური
|
პროექტორი,
თაბახის ფურცლები
|
6წთ
|
მოსწავლეებს რამდენად დაამახსოვრდათ მოსმენილი მასალა და შეუძლიათ აზრობრივად სწორად დაასრულონ წინადადებები
|
აქტივობა 8
მოსწავლეები გააკეთებენ შეჯამებას -რა დაამახსოვრდათ წაკითხული და მოსმენილი მასალიდან -მსგავსება და განსხვავება ამ ორ ინფორმაციას შორის
|
შესწავლილი მასალის შეჯამება
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
მთელი კლასი
|
დაფა, ცარცი
|
3წთ
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ ახალი მასალის შესახებ გამოთქვან აზრი და დაახარისხონ ინფორმაცია
|
აქტივობა9
საშინაო დავალება და შეფასების რუბრიკა
|
მოსმენილი ტექსტის მომზადება
История кофе
|
დავალება
|
ინდივიდუალური
|
რუბრიკები, სახელმძღვანელო
|
2წთ
|
მოსწავლეთა შეფასება
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა:
დროის ლიმიტის დაცვა
|
1 ქ
|
|
ჯგუფის წევრების თანამშრომლობა
|
2 ქ
|
|
მოსწავლის ჩართულობა ჯგუფურ მუშაობაში
|
1 ქ
|
|
სწორად კითხვების დასმა და ადეკვატური პასუხები
|
3 ქ
|
|
პრეზენტაციის წარდგენა
|
3ქ
|
წერითი დავალების შეფასების რუბრიკა
გრამატიკული კონსტრუქციის სწორად გამოყენება
|
2
|
ზუსტად შეარჩევს ფრაზის დაბოლოებებს
|
3
|
სრულად პასუხობს კითხვებს
|
3
|
წერისას იყენებს ლექსიკურ მარაგს
|
2
|
დანართი1
История кофе —
Кофе известно человечеству более 1000 лет. кофе пришел к нам из Эфиопии. Есть легенда о пастухе Калди и козах, которые объедали листья кофейного дерева и были после этого очень активны. Калди тоже решил попробовать листья и почувствовал необыкновенную бодрость, а затем поделился открытием со знакомыми. Примерно в VI веке нашей эры., Арабы начали выращивать кофе. Появляются кофейни, кофе готовят в домах, и чашка кофе становится ежедневным атрибутом общения и досуга. В кофейнях гости не только пили кофе, но и играли в шахматы, общались, слушали музыку. Так кофейни стали иногда центром досуга. В кофейне можно было узнать все новости. Купцы разносили информацию о «Аравийском вине» во время путешествий в Европу и делали его все более популярным.
В Европу кофе попал благодаря венецианским купцам в 1615 г. Ароматный напиток привлек внимание знати и стал популярным напотком. Первый в истории кофейный дом открылся в Италии в 1645 году, а через семь лет в Лондоне открывается первая кофейня. В Англии кофе считали отличным медицинским средством помогающим от головной боли.
Что касается истории кофе в России, то началась она гораздо раньше, так «кава» упоминается еще в «Повести временных лет». Но, конечно, основу истории кофе в России заложил Петр I в начале XVIII века. Будучи в Амстердами, он полюбил кофе и издал специальный указ, заставляющий подавать напиток на светских мероприятиях.
Примеру Петра Великого последовали все правящие персоны России. Например, Анна Иоанновна открыла первый кофейный дом.
При этом простой народ относился к кофе недоверчиво. Только во время войны 1812 года, воюя в Европе, русские солдаты увидели, что там все употребляют кофе и сами пристрастились к этому напитку. Вернувшись на родину, они не потеряли эту привычку. Именно с этого времени история кофе в России приобрела массовый характер.
რეფლექსია
9 კლასში ჩავატარე სამოდელო გაკვეთილი თემაზე-УДИВИТЕЛЬНЫЕ НАПИТКИ
გაკვეთილის ტიპი: გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზეა ორიენტირებული გაკვეთილი
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეებს შეძლებოდათ უცნობ ტექსტთან მუშაობა, ახალი სიტყვების გამოყენებით მოსასმენი მასალის გაგება და დავალებების შესრულება ჯგუფებში.
მოსწავლეებს გავაცანი გაკვეთილის მიზანი, შეფასების კრიტერიუმები,რომელიც თან ვუჩვენე ეკრანზე
გამოწვევის ფაზაზე წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად ტრიადებს დავურიგე კითხვები საშინაო დავალების ირგვლივ, გაიხსენეს რიცხვითი სახელების სწორად წარმოთქმის წესები, რომელიც მათთვის მაინც რთულია და თხრობით გადმოსცეს მიცემული საშინაო დავალება (ИСТОРИЯ ШАХМАТА).
შემდეგი აქტივობა სლაიდების საშუალებით მოსწავლეებისთვის სასმელების ჩვენება იყო. შემდეგ ვთხოვე გამოეხატათ თავიანთი დამოკიდებულება ამ სასმელების მიმართ, რომელს ანიჭებენ უპირატესობას და ესაუბრათ რა იცოდნენ ამ სასმელების შესახებ(ყავა, ჩაი) მოსწავლეებმა სამიზნე ენაზე დაასახელეს ჩაის რამდენიმე სახეობა, თქვეს, რომ სტუმრებს ძირითადად ყავით უმასპინძლდებიან. შემდეგ მინი ლექციის სახით მოვუთხრე მოსწავლეებს ჩაის ისტორია, მასთან დაკავშირებული ლეგენდა და ტაბლოზე ვუჩვენე ახალი სიტყვები და მივეცი დავალება სახელმძღვანელოში მოცემული ახალი თემა(ИСТОРИЯ ЧАЯ) წყვილებში დაელაგებინათ ქრონოლოგიურად (გამოიყენეს ძიებითი კითხვის ტექნიკა) , შეედგინათ გეგმა და დაესათაურებინათ აბზაცები და წარმოედგინათ თანმიმდევრულად. დავალება მოსწავლეებმა სწორად შეასრულეს. მოსწავლეებს გაუჭირდათ თარიღების სწორად დასახელება (შესაბამის ბრუნვებში ჩასმა).
მოსწავლეების ინტერესს ყოველთვის იწვევს მოსასმენ მასალაზე მუშაობა. ამჯერად მოვისმინეთ ინფორმაცია -ИСТОРИЯ КОФЕ. და ვუჩვენე ყავის გავრცელების ისტორიაც ეკრანზე. ვსვამდი შეკითხვებს მოსმენილი მასალიდან და მოსწავლეებიდან ვიღებდი პასუხებს, რომელიც მიდასტურებდა რომ მოსწავლეებმა უცნობი ტექსტი გაიგეს და პასუხები სამიზნე ენაზე გამცეს. ახალი დავალებაც მოსმენილი მასალიდან გამომდინარეობდა : არასრული წინადადებები დაურიგდა ორ ჯგუფად გაყოფილ კლასს, მიეცათ ინსტრუქცია, რომ აზრობრივად უნდა შეევსოთ ისინი აბნეულად ეკრანზე მიცემული პასუხებიდან. ამ დავალებამ მოსწავლეებში განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია და ცოტა ხმაურიც გამოიწვია. შესრულებული დავალება წარმოადგინეს ჯგუფებმა და გავასწორეთ არასწორად შევსებული წინადადებები.
შეჯამების ეტაპზე ორი მოცემული ინფორმაციის შედარება გავაკეთეთ- სად აღმოაჩინეს როგორ გავრცელდა , ვინ გამოიყენებდა თავდაპირველად და რომელი სახეობებია გავრცელებული.
საშინაო დავალებად მოსმენილი მასალა- история кофе მივეცი თხრობით გადმოსაცემად
მოსწავლეები შევაფასე წინასწარ მომზადებული შეფასების რუბრიკებით, რომელიც თანხვედრაში იყო გაკვეთილის მიზანთან.
გაკვეთილი ჩატარდა მოდიფიცირების გარეშე გეგმვის მიხედვით.
ვფიქრობ გაკვეთილზე დასახულ მიზანს მივაღწიე , მოსწავლეებმა შეძლეს დამოუკიდებლად სამიზნე ენაზე მარტივად აზრის გადმოცემა. კითხვის და მოსმენის უნარის გაუმჯობესება, მაგრამ გრამატიკული კონსტრუქციების, კერძოდ რიცხვითი სახელების სწორად გამოყენებაზე ბევრი მუშაობაა საჭირო.
მზია სხილაძე
სიპ ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ალავერდის საჯარო სკოლის მასწავლებელ მზია სხილაძის
სამოდელო გაკვეთილი რუსულ ენაში
კლასი: 7
მოსწავლეთა რაოდენობა: 6
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი
გაკვეთილის ხანგრძლივობა:45 წთ.
30. 05. 2019 წელი
თემა: Последний лист надежды(О. Генри «последнй лист»)
სასწავლო მიზნები და შედეგები:
მიზნები
მოსწავლეები შეძლებენ
- გაიმდიდრონ ლექსიკური მარაგი
- იმუშაონ ტექსტთან
- ამოიღონ ტექსტიდან მთავარი ინფორმაცია
- გამოთქვან თავიანთი მოსაზრება ტექსტის შინაარსის ირგვლივ
- გაიგონ ხელოვნების დანიშნულებას
- განივითარონ შემოქმედებითი უნარი
შედეგები
მოსწავლეებმა
- გაიმდიდრეს ლექსიკური მარაგი
- იმუშავეს ტექსტთან
- ამოიღეს თექსტიდან მთავარი ინფორმაცია
- გამოთქვეს საკუთარი დამოკიდებულება ტექსტის შინაარსის ირგვლივ
- გაიგეს ხელოვნების დანიშნულება
- განივითარეს შემოქმედებითი უნარი
კავშირი ენობრივი სტანდარტთან
უცხ.ს.III.3. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს საინფორმაციო აუდიო ჩანაწერები
- ამოიცნობს ძირითად თემას/ საკითხებს(მაგ.დაჯილდოებას, გატაცებას, კინოფესტივალს და სხვა)
- ამოკრებს კონკრეტულ ინფორმაციას(ვინ, როდის, სად, როგორი, რამდენი და სხვა)
უცხ.ს.III.4. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსასმენი ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და მოსმენის უნარის გასაუმჯობესებლად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- ამოიცნობს უცნობი სიტყვების, გამოთქმების მნიშვნელობას ნაცნობ ელემენტებზე (საკომუნიკაციო სიტუაციაზე, კონტექსტზე, ნაცნობ ენობრივ კონსტრუქციებზე) დაყრდნობით;
- ინიშნავს უცნობ სიტყვებს მათი მნიშვნელობის გასარკვევად;
მიზნის შესაბამისად ცვლის მოსმენის სტრატეგიას: ზოგადი შინაარსის გასაგებად ეყრდნობა ნაცნობ სიტყვებს, არავერბალურ ელემენტებს და ამოიცნობს საკომუნიკაციო სიტუაციას, კონტექსტს,
წინარე ცოდნა:
იციან მწერლის ბიოგრაფიის შესახებ. ტექსტის შინაარსი. წინა გაკვეთილზე გავიხსენეთ თუ რა არის ნოველა და რატომ ეწოდა ამ ნაწარმოებს, ხელოვნების სახეები.
აქტივობის აღწერა
|
აქტივობის მიზანი
|
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზება
|
სასწავლო რესურსები
|
დრე
|
აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
აქტივობა1
საორგანიზაციო საკითხები
მასწავლებელი ესალმება კლასს, აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, მიზნის მისაღწევ აქტივობებს, შეფასების რუბრიკას
|
კლასის ორგანიზება, გაკვეთილის მიზნის და აქტივობების გაცნობა
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელი კლასი
|
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა
|
2წთ
|
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის მიზანი, შეფასების კრიტერიუმები
|
აქტივობა 2
საშინაო დავალება
გაიხსენონ პერსონაჟები
ვინ არიან, სად ცხოვრობენ, რას აკეთებენ
რა არის ნოველა?
რატომ ქვია ამ ნაწარმოებს ნოველა
|
გაიხსენონ ტექსტი და მოემზადონ სიღრმისეული კითხვისათვის
|
გამოკითხვა
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო
|
5წთ
|
მოსწავლეებს თხრობით შეუძლიათ გადმოსცენ ტექსტის მთავარი საკითხები
|
აქტ3
ტექსტთან მუშაობა(ძიებითი კითხვა)
მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს ბარათებს(დანართი 1) , აძლევს ინსტრუქციას, როგორ უნდა შესრულდეს დავალება- ბარათებზე ფრაზის დასაწყისი რამდენიმე სიტყვაა , მოსწავლე პოულობს მთლიან ფრაზას წიგნში და თავის მეწყვილესთან ერთად მუშაობს გადმოსცეს აზრი ვინ ამბობს , რატომ და გააანალიზონ. დავალების შესრულების დროს გამოიყენონ შესწავლილი ლექსიკა
|
სიღრმისეული კითხვა
აზრის სამიზნე ენაზე ჩამოყალიბება
თავისი დამოკიდებულების
გამოხატვა
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
წყვილები
|
ბარათები და სახელმძღვანელო
|
8წთ
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ წყვილებში მუშაობა და აქვთ აზრის ჩამოყალიბების და ანალიზის უნარი
|
აქტ4
მოსწავლები შესრულებულ დავალებას წარუდგენენ კლასს და აუცილებლობის შემთხვევაში შეიტანენ შესწორებებს.
მასწავლებლის რეფლექსია
|
წარუდგინოს კლასს და დაიცვას თავისი პოზიცია
განივითაროს საუბრის უნარი
|
პრეზენტაცია
|
წყვილები
|
რვეული, თაბახის ფურცელი
|
8წტ
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ ნასწავლი მასალის გარშემო ისაუბრონ მარტივი ფრაზებით გადმოსცენ აზრი
|
აქტ5
ახალი მასალის გადაცემა
მასწავლებელი მოსწავლეებს ესაუბრება ხელოვნებასა და ადამიანის დანიშნულებაზე, მის როლზე საზოგადოებაში. ეპიგრაფი, დაწერილი დაფაზე »Она удвоивает радость, а горе уменьшает вдвое», რომელიც სიკეთის კეთების აუცილებლობაზე მიუთითებს.
რა არის შედევრი, საიდან მოდის ეს სიტყვა და რას ნიშნავს. შეიძლებათუ არა მოხუცის მიერ შექმნილ ნამუშევარს-კედელზე დახატულ ფოთოლს - ვუწოდოთ შედევრი
|
მოსწავლემ გააანალიზოს სიკეთის კეთების აუცილებლობა.
გაარჩიოს რომელი ნახატი თუ ნაწარმოებია შედევრი
|
მინი ლექცია
|
მთელი კლასი
|
დაფა,
|
10წთ
|
მოსწავლეს ეცოდინება რომ ცხოვრებაში მთავარია სიკეთე სიყვარული თავგანწირვა და ბედნიერება
მიხვდება შედევრის მნიშვნელობას
|
აქტ6
შეჯამების ფაზა
დაფაზე წარმოადგენენ ბლუმის გვირილის სახით -რა ასოციაციას იწვევს ნაწარმოები
Последний лист-новелла, шедевр, добро, дружба, счастье, любовь, самопожертвование.
მოსწავლეები დაფაზე რიგრიგობით ერთი სიტყვით გამოხატავენ.
|
ნასწავლი მასალის შეჯამება და ჩაწერა
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
მთელი კლასი
|
დაფა
|
4წთ
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ სწორი დასკვნის გაკეთება
|
აქტ7
სიმღერის მოსმენა რომელიც შეიქმნა ამ ნაწარმოების მოტივის მიხედვით
youtube.com/watch?v=XZ8m1aO6-GM
|
მოტივაციის ამაღლება
შემოქმედებითი უნარის განვთარება
|
განტვირთვა
|
მთელიკლასი
|
პროექტორი
ეკრანი
|
4 წთ
|
მოისმენენ და განივითარებენ შემოქმედებით უნარს
|
აქტ7
შეფასება
სიტყვიერი კომენტარი და განმსაზღვრელი შეფასება
|
შეფასდება მოსწავლეები ცოდნისა და უნარის მიხედვით
|
შეფასება
|
ინდივიდუალური
|
რუბრიკა
|
2წთ
|
|
აქტ8
საშინაო დავალება
|
|
|
|
|
2წთ
|
|
в рассказе «Последний лист» говорится о том, что в мире существуют настоящая любовь и самопожертвование и что они могут творить чудеса. Здесь повествуется о том, как с помощью хитрости девушка Сью и старый художник мистер Берман спасли умирающую от пневмонии Джонси.
Джонси убедила себя, что умрет, когда за окном оторвется последний лист плюща. И никто, даже близкая подруга Сью, не могли ее переубедить. Тогда мистер Берман пошел на хитрость – он нарисовал последний лист и прикрепил его за окном Джонси. И девушка поняла, что она должна бороться за свою жизнь, как борется за нее этот «последний лист плюща»: «Должно быть, этот последний лист остался на ветке для того, чтобы показать мне, какая я была гадкая. Грешно желать себе смерти».
Момент, когда героиня осознала, что нужно жить, - теперь мы понимаем, что Джонси выздоровеет и что Сью не останется одна.
В конце рассказа героиня узнает о хитрости мистера Бермана и о том, что он умер от воспаления легких, спасая ее: «Да, милая, это и есть шедевр Бермана — он написал его в ту ночь, когда слетел последний лист». Этот момент в рассказе самый грустный, но и самый «сильный».
Джонси убедила себя, что умрет, когда за окном оторвется последний лист плюща. И никто, даже близкая подруга Сью, не могли ее переубедить. Тогда мистер Берман пошел на хитрость – он нарисовал последний лист и прикрепил его за окном Джонси. И девушка поняла, что она должна бороться за свою жизнь, как борется за нее этот «последний лист плюща»: «Должно быть, этот последний лист остался на ветке для того, чтобы показать мне, какая я была гадкая. Грешно желать себе смерти».
Момент, когда героиня осознала, что нужно жить, - теперь мы понимаем, что Джонси выздоровеет и что Сью не останется одна.
В конце рассказа героиня узнает о хитрости мистера Бермана и о том, что он умер от воспаления легких, спасая ее: «Да, милая, это и есть шедевр Бермана — он написал его в ту ночь, когда слетел последний лист». Этот момент в рассказе самый грустный, но и самый «сильный».
დანართი1
ბარათი1
... Сью вошла в комнату, увидела,.....
ბარათი2
На нижнем этаже того ....
ბარათი3
Джонси каждое утро.....
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
1.შეუძლია ჩამოაყალიბოს თემის გარშემო აზრი გამართულად
|
3ქულა
|
2.იცავს დროის ლიმიტს
|
2ქულა
|
3.სწორად იყენებს შესწავლილ ლექსიკას
|
3ქულა
|
4. საუბრისას სწორად იყენებს ნასწავლ გრამატიკულ კონსტრუქციებს
|
2ქულა
|
რეფლექსია
გაკვეთილის თემა: Последний лист надежды(О. Генри «последнй лист»)
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:
- გაიმდიდრეს ლექსიკური მარაგი
- იმუშავეს ტექსტთან
- ამოიღეს ტექსტიდან მთავარი ინფორმაცია
- გამოთქვეს საკუთარი დამოკიდებულება ტექსტის შინაარსის ირგვლივ
- გაიგეს ხელოვნების დანიშნულება
- განივითარეს შემოქმედებითი უნარი
რუსულ ენაში ო, ჰენრის ნაწარმოების შესწავლისას ჩავატარე სამოდელო გაკვეთილი, რომელიც მქონდა აწყობილიPower Point-ში. სადაც სლაიდების საშუალებით მიზნის და შეფასების რუბრიკების გაცნობის შემდეგ გაიხსენეს ნაწარმოების გმირები, ვინ არიან და სად ცხოვრებენ. რა არის ნოველა და რატომ ჰქვია ამ ნაწარმოებს(მცირე ზომის ნაწარმოები მოულოდნელი დაბოლოებით). ამ კითხვების შემდეგ მოსწავლები ძიებითი კითხვისთვის მოვამზადე. დავყავი წყვილებად და დავურიგე ბარათები , სადაც მოცემულიადაუსრულებელი ფრაზები,რომელიც უნდა მოძებნონ ტექსტში და დაასრულონ .მოამზადონ პრეზენტაციისთვის -გადმოსცენ ფრაზის ან წინადადების აზრი თავისი სიტყვებით და გამოიყენონ ნასწავლი ლექსიკა. დაასახელონ ვის ეკუთვნის ეს სიტყვები, რის თქმა სურს და გააკეთონ ანალიზი. ეს აქტივობები მოსწავლეებს გა უნვითარებს კრიტიკულ აზროვნებას, თავისი აზრის თამამად გამოთქმის და ანალიზის უნარს. მათ შეუძლიათ სწორად შეაფასონ მოვლენები.
შემდეგი ფაზა-ახალი მასალის გადაცემაა. გაკვეთილის დასაწყისში დაფაზე დაწერილ ეპიგრაფს ვუხსნი მოსწავლეებს -»Она удвоивает радость, а горе уменьшает вдвое»( სიკეთე ადამიანის ბედნიერებას აორმაგებს, ხოლო ბოროტება ამცირებს ორჯერ ). ვესაუბრე ხელოვნებისა და ადამიანის დანიშნულებაზე. ყურადღება გავამახვილე ნაწარმოების ერთ-ერთ მთავარ გმირზე-მხატვარ ბერმანზე, რომელმაც სიცოცხლის ფასად შექმნა სურათი, რომელმაც სხვისი სიცოცხლე გადაარჩინა. და ვსვამ შეკითხვას -იციან თუ არა რა არის შედევრი და უარყოფითი პასუხის შემდეგ თვითონ ვუხსნი და ვსვამ შეკითხვას-შეიძლება თუ არა ბერმანის შექმნილ ფოთოლს ვუწოდოთ შედევრი. მოსწავლეებს ამ აქტივობით მსჯელობის უნარის ჩამოყალიბებაში დავეხმარები.
მესამე ფაზა- შეჯამებაა, სადაც ერთხელ კიდევ ვთხოვე მოსწავლეებს ჩამოთვალონ რასთან ასოცირდება ნაწარმოები -უკანასკნელი ფოთოლი და და ჩაწერონ დაფაზე ბლუმის გვირილის სახით Последний лист-новелла, шедевр, добро, дружба, счастье, любовь, самопожертвование. ეს ბოლო სიტყვა მათ ქართულად ჩაწერეს . სიტყვა ნაწილებად დავყავი და ისე გადავუთარგმნე, რომელიც მოინიშნეს რვეულებში. წარმოსახვის უნარის საშუალებით მათ შეძლეს სწორი შეფასება მიეცათ ნაწარმოებისთვის და ასევე სწორად ჩაეწერათ. ჩაწერისას მოსწავლეების ყურადღება გავამახვილე მართლწერის წესების დაცვაზე, სწორად დამახსოვრებაზე.
გაკვეთილის ბოლოს მოვასმენინე ამ ნაწარმოების მიხედვით დაწერილი სიმღერა. ბავშვებს ძალიან მოეწონათ და მთხოვეს შემდეგი გაკვეთილისთვის ჩამეწერა ტექსტი, რომ თვითონ შეძლებოდათ შესრულება. ამ აქტივობად მათი განწყობა და მოტივაცია უფრო აუმაღლათ.
ხოლო გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები შეფასდნენ წინასწარ შემუშავებული კრიტერიუმების მიხედვით.
საშინაო დავალებად მივეცი ნაწარმოები თხრობით.
მზია სხილაძე